Dom spokojnej starości

Tu przeczytasz ciekawe artykuły pomagające lepiej zrozumieć wiele zjawisk związanych z opieką długoterminową czy chorobą Alzheimera.

 

Miejsce, gdzie zajmą się babcią i dziadkiem 

dodano dnia: 2016-08-22

Babcia czuła się świetnie, ale nagle zachorowała. Dziadek doskonale sobie radził, ale niespodziewanie trafił do szpitala. Lekarze mówią, że jedynym wyjściem jest całodobowa opieka pielęgniarska. Trudno zapewnić takie warunki na własną rękę. Co zrobić w takiej sytuacji?

Czytaj więcej

Poradnik dla opiekuna osoby z chorobą Alzheimera. 

dodano dnia: 2014-03-26

Opieka nad cierpiącymi na chorobę Alzheimera nie jest łatwa. Chorzy często zachowują się irracjonalnie, agresywnie, w sposób trudny do przewidzenia, co często staje się przyczyną konfliktów z otoczeniem. Musimy jednak zdać sobie sprawę z faktu, że nie jest to świadome działanie chorych, lecz zachowanie wynikające z postępu choroby. Związane jest to ze stopniową utratą pamięci, brakiem orientacji w czasie i przestrzeni, utratą umiejętności językowych, a także z narastającymi trudnościami w radzeniu sobie z czynnościami codziennymi. Świat zewnętrzny staje się dla chorego obcy, budzi w nim lęk, a to jest przyczyną zamykania się we własnym świecie zbudowanym z resztek wspomnień. Można jednak poradzić sobie z opieką i pomóc choremu, jeśli tylko ma się dostęp do wiedzy i informacji na temat odpowiednich metod oraz wsparcie rodziny i znajomych.

Czytaj więcej

Długoterminowa opieka pielęgniarska 

dodano dnia: 2013-09-01

Długoterminowa opieka pielęgniarska to opieka nad pacjentami, którzy są przewlekle chorzy, ale nie wymagają hospitalizacji w oddziałach lecznictwa stacjonarnego. Pomimo iż nie muszą przebywać w szpitalach, nie zmienia to jednak faktu, że wymagają intensywnej opieki pielęgniarskiej w warunkach domowych, według wytycznych jakie ustala lekarz prowadzący lub lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej

Choroba ALZHEIMER Leczenie 

dodano dnia: 2013-09-01

Choroba Alzheimera jest chorobą postępującą i jak dotychczas nie istnieje leczenie przyczynowe tej choroby, ani takie, które zatrzymałoby całkowicie dalszy jej rozwój. Nawet jeśli nie można zatrzymać choroby, to warto podjąć wysiłek, aby poprawić jakość życia chorego i jego rodziny. 

Czytaj więcej

Wiadomo, co wywołuje chorobę Alzheimera 

dodano dnia: 2013-09-01

Osoba chora na chorobę Alzheimera doświadcza powolnego osuwania się w intelektualny i fizyczny bezwład. Najpierw pogarsza się pamięć, zmienia nastrój i zachowanie, później przychodzi czas na problemy z poruszaniem się, ubieraniem, myciem, jedzeniem i zaburzenia mowy.

Czytaj więcej